All India Radio :)

Spotify zaskakuje mnie coraz silniej wpisując się w matematyczny świat Maxa Tegmarka mocniej niż by ktokolwiek mógł się spodziewać! Jak może być inaczej jeśli zadając określone dźwięki algorytmowi uzyskujemy zgodną w 99% z własnym gustem propozycję muzyki, której nie znamy? To nie magia, to czysty determinizm 🙂 Kiedyś rolę przewodników po świecie dźwięków musieli pełnić prezenterzy radiowi – każdy miłośnik analogowego brzmienia zna takie nazwiska jak Piotr Kaczkowski, Tomek Beksiński, Tomasz Szachowski, Marek Niedźwiecki czy choćby Bogdan Fabiański. Nie? No to przykro mi. Zapraszam do Zakopca – Zenek zrobi robotę 😉 Dziś dostęp do muzyki jest prostszy niż w czasach, gdy zarywałem noce z palcami na miękkiej mechanice magnetofonu kupionego za roczną pensję, tylko po to aby móc zanurzać się w oceanie dźwięków dających ostry odjazd pewnie porównywalny z LSD 😉  Jak śpiewa Steven Wilson w doskonałym kawałku Perfect Life – “We’d listen to her mixtapes: Dead Can Dance, Felt, This Mortal Coil.” Dziś Spotify robi za najlepszego prezentera jakiego można sobie wyobrazić – przewodnika nieskażonego własną percepcją!

All India Radio to nie tylko nazwa rozgłośni radiowej z siedzibą w New Dehli sięgającej korzeniami do lat trzydziestych ubiegłego wieku, ale także zupełnie niedowartościowanego zespołu pochodzącego z Australii. Dla mnie jest to odkrycie roku a na pewno zeszłego roku. Oczywiście kapela wpisuje się w nurt elektroniczny, ambient z elementami klasycznego chilloutu. Okazuje się, że nie jest to absolutny debiut bowiem zespół ma za sobą dziewięć albumów z których pierwszy ukazał się w 2000 roku. Absolutnie w roku nowego stulecia i chwilę po odejściu Tomka, który na pewno doceniłby te dźwięki. W 2003 roku kapela sięgnęła po nagrodę Australian Recording Industry Award, mieli również okazję współpracować z Stevenem Kilbeyem (The Church) czy Edem Kuepperem związanym z Nickiem Cave and Bad Seeds. Wielu krytyków muzycznych wiąże twórczość kapeli z Mogwai co samo w sobie jest mocnym komplementem. Jak to się dzieje, że zewsząd otacza nas chłam, gdy tymczasem takie perełki gniją w morzu szamba? Cóż…?

Wybrałem kilka najlepszych numerów All India Radio i podzielę się z moimi czytelnikami wierząc, że docenią wyjątkowość tych dźwięków. 😉

Pozdrawiam serdecznie

Rafał

Rafał Skonecki