Automat imitacyjny.

“Człowiek to automat imitacyjny… małpy nie mają takiego okablowania neuronalnego jak człowiek i dlatego w każdym pokoleniu uczą się wszystkiego od nowa… Naczelne inne niż człowiek korzystają z emulacji i rytualizacji ontogenetycznej. Natomiast człowieka wyróżnia naśladownictwo (imitacja) i nauczanie. Najlepszy sposób uczenia się to naśladowanie a człowiek automatycznie imituje od urodzenia…

Eksperymenty jakie przeprowadził Michael Tomasello dowodzą, że małe dzieci naśladują poprzez imitację, natomiast małpy naśladują emulując. Właśnie dlatego IMITACJA pozwala na gromadzenie wiedzy i na ewolucję kulturową, dzięki imitacji stworzyliśmy język i cywilizację.

Małpy po prostu w każdym pokoleniu muszą się “uczyć od początku”swojej “kultury” i nie są w stanie przekazywać sobie “wiedzy”, gdyż nie mają właściwego okablowania neuronalnego. Człowiek całościowo “małpuje” zachowanie i czynności innych ludzi z zachowaniem intencji i celów a małpy wcale nie imitują dokładnie i dlatego u małp brak kulturowego przekazania zdobytej wiedzy – są prymitywne. Małpy wcale nie małpują. Człowiek małpuje. Tylko człowiek przecież posiada takie unikalne mechanizmy transmisji kulturowej i dlatego małpy są tam gdzie są.”

Nobody18

Rafał Skonecki