Pars Pro Toto.

Tak się złożyło, że 2 września 2018 roku miałem okazję wziąć udział w premierze kolejnego filmu związanego ze Zdzisławem Beksińskim. Tym razem był to tytułowy Pars Pro Toto w reżyserii Katarzyny Łęckiej z udziałem Jerzego Kawalerowicza w roli głównej i Anny Grycewicz, wcielającej się w postać Lidii Puchalskiej, ostatniej “platonicznej” miłości wielkiego malarza. Pani Lidia Puchalska żyje i mieszka w Warszawie, jednak z przyczyn sentymentalnych nie wzięła udziału w wydarzeniu. Prócz krótkiej formy Katarzyny Łęckiej, w bloku zaprezentowano kilka innych filmów. Szczególne wrażenie wywarł na widowni film debiutującego w roli reżysera młodego lekarza Macieja Kawalskiego z udziałem Tomasza Kota w roli tytułowego Atlasa, oraz kilku gwiazd polskiego kina – wystąpił między innymi Marian Opania. Dwa pozostałe filmy również zostały ciepło przyjęte przez widzów, co bardzo cieszy ale i nie dziwi, gdyż tego typu imprezy nie są zazwyczaj odwiedzane przez przypadkową publiczność. Sala była pełna, rozmowa po projekcji prowadzona przez Kaję Klimek z ramienia Kina Elektronik ciekawa i pełna humoru.

Projekcje odbywały się w następującej kolejności:

  • Euforia  w reżyserii Natalii Pietsch traktująca o próbie nawiązania przyjaźni w obliczu rywalizacji.
  • Wolta w kooperacji reżyserskiej Monika Koteckiej i Karolina Poryzały, pokazujący za pomocą obrazu proces zmian jakie zachodzą w ludziach, w tym wypadku dzieciach będących członkami grupy Volteo zajmującej się woltyżerką.
  • Pars Pro Toto wspomniany i opisany powyżej film Katarzyny Łęckiej
  • Atlas w reżyserii Macieja Kawalskiego, młodego lekarza, który zainspirowany autentycznym udziałem w zajęciach w szpitalu psychiatrycznym postanawia nakręcić humorystyczny materiał pokazujący przewrotność ról, które odgrywamy w życiu.

Poniżej pozwolę sobie zamieścić dwa linki, jeden do oficjalny zwiastun najlepszych, polskich “trzydziestek”, oraz zapis spotkania z widzami prowadzonego przez Panią Kaję Klimek, które odbyło się w kinie Elektronik w Warszawie (materiał zarejestrowany telefonem więc jakość średnia). 🙂

Trailer:

Rozmowa z twórcami i odtwórcami zaangażowanymi w projekt zarejestrowana przeze mnie bezpośrednio po projekcji:

pozdrawiam

Rafał Skonecki

Rafał Skonecki